CHRISTIAN ACADEMY IN JAPAN
Christian
Academy
in Japan
CAJ Athletic Scores and Records — 2019-2020

High School Boys' Basketball

Coaches

Steve Hall (varsity) and Charles Smoker (JV)

Record

Varsity: 3-3 (1-1 in Kanto Plains)
JV: 0-2 (0-2 in Kanto Plains)

Match Schedule

11/22 vs. Senri Osaka at ASIJ (Varsity only) (Recap)
  • Varsity wins 71-47
11/23 at St. Mary's for Sava Tournament (varsity only) (Recap)
  • Varsity loses 55-30 against Tsukuba Shuei, wins 58-50 against Kiryu Daiichi and loses 73-42 against St. Mary's
12/7 at Yokota (Recap)
  • Varsity wins 62-32
  • JV loses 76-37
12/13 vs. St. Mary's
  • Varsity loses 64-62
  • JV loses 73-42
12/17 vs. Alumni
1/7 vs. Alumni
1/9 vs. Kinnick
1/10 at YIS
1/14 at Aoba (varsity only)
1/15 vs. Yokota
1/17 at Kinnick
1/20 vs. ASIJ (JV only)
1/23-25 at ASIJ for Kanto Basketball Classic
2/5 at ASIJ
2/8 vs. Kinnick
2/11 at Zama
2/15 at ASIJ for JV Tournament
2/15 vs. ASIJ (varsity only)
2/20-22 at Camp Humphreys for Far East Tournament (varsity only)

High School Girls' Basketball

Coaches

Craig Eby (head) and Jared Johnson (assistant)

Record

Varsity: 3-0 (3-0 in Kanto Plains)
JV: 2-1 (unofficial record, not enough players to field an official JV team)

Match Schedule

12/3 at ISSH (Recap)
  • Varsity wins 42-33
  • JV wins 22-17 (unofficial)
12/7 at Yokota (Recap)
  • Varsity wins 36-33
  • JV loses 23-9 (unofficial)
12/10 vs. Seisen (Recap)
  • Varsity wins 43-26
  • JV wins 23-21
12/17 vs. Alumni
1/7 vs. Alumni
1/9 at Kinnick
1/11 vs. YIS
1/14 vs. Yokota
1/17 vs. Kinnick
1/21 vs. ISSH
1/23-25 at ASIJ for Kanto Basketball Classic (varsity only)
2/5 at ASIJ
2/7 at Seisen
2/8 vs. St. Maur
2/11 vs. Zama
2/15 vs. ASIJ (varsity only)
2/11 at Zama
2/15 at ASIJ for JV Tournament
2/20-22 at Kadena Air Base for Far East Tournament (varsity only)

High School Wrestling

Coaches

Morris Yaegashi (head) and Tyrone Fambro (assistant)

Record

0-0

Competition Schedule

1/7 at Zama
1/9 at Yokota for tournament
1/18 at CAJ for CAJ Wrestling Invite
1/23 vs. ASIJ

1/25 at Kinnick for "The Beast" Tournament
1/29 vs. Yokota and St. Mary's
2/1 at Zama for tournament
2/8 at Kanto Wrestling Finals at St. Mary's
2/20-22 at Far East Tournament at Kinnick

High School Field Hockey

Coaches

Victor Eby (head) and Rachel Eby (assistant)

Record

2-0

Game Schedule

12/12 vs. ASIJ (Recap)
CAJ wins 4-1
12/13 vs. YIS
CAJ wins 2-1
1/15 vs. ASIJ
1/18 at ASIJ vs. YIS and BST
1/26 at ASIJ vs. ASIJ and YIS
1/28 at Nagasawa Field vs. BST

  • 2/1 at Field Hockey Tournament at YCAC
2/11 at Field Hockey All-Star Game vs. Seijo

Middle School Boys' Basketball

Coaches

Steve Hall (A Team), Caleb Cummings (B Team) and James Hughes (C Team)

Overall Record

A Team: 1-0
B Team: 1-1
C Team: 0-0

Game Schedule

11/23 vs. TIS (B Team only) (Recap)
  • B Team loses 52-29
11/30 at St. Maur (A and B Teams only) (Recap)
  • A Team wins 50-24
  • B Team wins 22-21
12/14 vs. St. Mary's
1/11 vs. BST and NIS (B Team only)
1/18 at YIS

1/21 at Aoba
1/25 vs. ASIJ (A and B Teams only)

2/2 at ASIJ for A Team Tournament and B Team Jamboree
  • 2/2 at St. Mary's for C Team Jamboree

Middle School Wrestling

Coaches

Morris Yaegashi (head) and Tyrone Fambro (assistant)

Competition Schedule

2/8 at Kanto Wrestling Finals at St. Mary's

Middle School Girls' Soccer

Coaches

Charles Smoker (head) and Marian Mine (assistant)

Record

A Team: 0-3
B Team: 0-3
C Team: 0-0-1

Match Schedule

11/16 vs. ISSH at field near Shin-Koiwa station (Recap)
A Team loses 8-1
B Team loses 2-0
12/7 vs. Seisen (
Recap)
A Team loses 4-1
B Team loses 2-1
C Team ties 1-1
12/11 at BST (Recap)
A Team loses 9-0
B Team loses 6-0
1/11 vs. NIS
1/13 vs. KIST
1/18 at ASIJ
1/25 at ASIJ vs. YIS and St. Maur
2/1 at ASIJ for A Team Tournament

High School Volleyball

Coaches

Steve Hall (Varsity) and Haruka Akashi (JV)

Overall Records

Varsity Team: 11-17, 3rd place at Far East Division II Tournament
JV Team: 10-6, 3rd Place in Kanto Plains league play, 4th place at JV Tournament

Game Schedule

9/7 at YIS
  • Varsity wins 3-1 (18-25, 25-22, 28-26, 25-15) (Recap)
  • JV wins 2-0 (25-14, 25-19) (Recap)
9/10 vs. Yokota
  • Varsity wins 3-1 (14-25, 27-25, 25-10, 25-21) (Recap)
  • JV wins 2-0 (25-15, 28-26) (Recap)
9/14 vs. St. Maur
  • Varsity loses 3-2 (25-19, 17-25, 22-25, 26-24, 10-15) (Recap)
  • JV wins 2-0 (25-9, 25-19) (Recap)
9/17 at ISSH
  • Varsity wins 3-2 (24-26, 14-25, 25-22, 25-23, 16-14) (Recap)
  • JV wins 2-1 (19-25, 25-16, 15-8) (Recap)
9/20 vs. Seisen
  • Varsity loses 3-0 (12-25, 14-25, 16-25) (Recap)
  • JV loses 2-1 (18-25, 25-19, 10-15) (Recap)
9/21 vs. BST (Recap)
  • Varsity wins 3-0 (25-10, 25-18, 25-15)
  • JV wins 2-0 (25-13, 25-18)
9/24 vs. Kinnick
  • Varsity loses 3-1 (14-25, 14-25, 25-16, 16-25) (Recap)
  • JV wins 2-1 (25-23, 16-25, 15-12) (Recap)
9/26 vs. ASIJ
  • Varsity loses 3-0 (9-25, 21-25, 14-25) (Recap)
  • JV loses 2-0 (12-25, 10-25) (Recap)
10/2 at Seisen
  • Varsity loses 3-0 (9-25, 11-25, 21-25) (Recap)
  • JV loses 2-0 (9-25, 14-25) (Recap)
10/4 at Yokota vs. Yokota and Edgren (Varsity only) (Recap)
  • Varsity wins 3-1 against Yokota (25-22, 21-25, 25-15, 25-17)
  • Varsity loses 3-0 against Edgren (17-25, 17-25, 22-25)
10/5 at Yokota vs. Yokota and Edgren (JV only) (Recap)
  • JV wins 2-0 against Yokota (25-22, 25-18)
  • JV loses 2-0 against Edgren (18-25, 18-25)
10/17-19 at ASIJ YUJO Volleyball Tournament (Varsity only)
  • Varsity loses 2-1 (25-21, 23-25, 15-17) against Yokota, loses 2-0 (11-25, 16-25) against Canadian Academy on Pool Play Day 1 (Recap)
  • Varsity loses 2-0 (15-25, 22-25) against Zama, loses 2-0 (16-25, 15-25) against Kubasaki, loses 2-1 (19-25, 25-22, 19-21) against Kadena on Pool Play Day 2 (Recap)
  • Varsity loses 2-0 (8-25, 14-25) against Kinnick, wins 2-1 (25-15, 18-25, 15-12) against Edgren, loses 2-1 (11-25, 25-18, 14-16) against Humphreys in Bracket Play (Recap)
10/22 at Kinnick
  • Varsity loses 3-1 (25-22, 16-25, 22-25, 22-25) against Kinnick (Recap)
  • JV wins 2-0 (27-25, 25-23) against Kinnick (Recap)
10/29 vs. Zama
  • Varsity loses 3-1 (9-25, 25-19, 9-25, 20-25) (Recap)
  • JV wins 2-0 (25-22, 25-19) (Recap)
10/31 vs. Select PE Team and Alumni Team (DIG PINK)
  • Varsity loses 3-1 (unofficial)
  • JV wins 2-0 (unofficial)
11/1 at ASIJ (Varsity only) (Recap)
  • Varsity loses 3-0 (8-25, 17-25, 12-25)
11/2 at JV Volleyball Tournament at ASIJ (Recap)
  • JV wins 2-1 (28-26, 19-25, 16-14) against UWC ISAK, loses 2-0 (20-25, 16-25) against ASIJ and loses 2-1 (21-25, 25-22, 10-15) against Kinnick, finishes 4th place
11/7-9 at Far East Tournament at Camp Humphreys (Korea)
  • Varsity wins 2-0 (25-7, 25-11) against Daegu, wins 2-1 (25-17, 23-25, 26-24) against Yokota on Pool Play Day 1 (Recap)
  • Varsity loses 2-0 (22-25, 23-25) against Edgren, wins 2-1 (25-22, 22-25, 25-20) against MC Perry on Pool Play Day 2 (Recap)
  • Varsity wins 3-2 (24-26, 15-25, 25-17, 25-20, 15-12) against MC Perry, loses 3-2 (25-23, 25-21, 17-25, 16-25, 6-15) against Edgren, wins 3-2 (25-23, 21-25, 25-19, 21-25, 15-11) against EJ King, places 3rd in Division II (Recap)

High School Girls' Tennis

Coach

Naoko Sawada

Record

Varsity Team: 3-5

Match Schedule

9/10 vs. Yokota
  • Varsity loses 4-1 (Recap)
9/14 at JV Tennis Jamboree at ASIJ (Recap)
9/17 at ISSH
9/24 at Zama
9/27 at YIS
  • Varsity loses 4-1 (Recap)
10/1 vs. Seisen
  • Varsity loses 5-0 (Recap)
10/3 at ASIJ
  • Varsity loses 2-1 to ASIJ JV (Recap)
10/5 at Yokota vs. Edgren
10/23 at Kinnick
  • Varsity loses 4-1 (Recap)
11/1 at Kanto Tennis Finals at ASIJ (Recap)
11/6-9 at Far East Championship at Kadena in Okinawa

High School Boys' Tennis

Coaches

Koji Yamabe and Morris Yaegashi (co-coaches)

Record

Varsity Team: 2-6

Match Schedule

9/10 vs. Yokota
9/14 at JV Tennis Jamboree at ASIJ (Recap)
9/21 vs. St. Mary's
  • Varsity loses 5-0 (Recap)
9/24 at Zama
9/27 at YIS
  • Varsity loses 5-0 (Recap)
10/2 vs. KIST
  • Varsity loses 4-1 (Recap)
10/3 at ASIJ
  • Varsity loses 5-0 against ASIJ JV (Recap)
10/5 at Yokota vs. Edgren
  • Varsity loses 4-0 against Edgren (Recap)
10/23 at Kinnick
  • Varsity loses 4-1 (Recap)
11/1 at Kanto Tennis Finals at ASIJ (Varsity only) (Recap)
11/6-9 at Far East Championship at Kadena in Okinawa

High School Cross Country

Coaches

Nate Rudd (head) and Craig Eby (assistant)

Record

Boys' Team: 6-2, 3rd place at API, 5th place at Kanto Finals
Girls' Team: 2-6, 5th place at API, 7th place at Kanto Finals

Meet Schedule

9/7 at Tama Hills
  • Boys win 24-37 against YIS (Recap)
  • Girls lose 19-40 against ISSH, win 26-29 against YIS (Recap)
9/14 at Tama Hills
  • Boys win 24-35 against Zama, win 22-39 against St. Maur (Recap)
  • Girls win 15-41 against St. Maur, lose 19-41 against Zama (Recap)
9/21 at Tama Hills
  • Boys lose 20-37 against ASIJ (Recap)
  • Girls lose 17-46 against ASIJ (Recap)
9/28 at Tama Hills
  • Boys win 15-50 against KIST, win 28-28 against St. Mary's (CAJ wins tiebreaker) (Recap)
  • Girls lose 15-50 against Seisen (Recap)
10/3 at Tama Hills
  • Boys win 24-37 against Yokota, lose 15-48 against Kinnick (Recap)
  • Girls lose 15-50 against Yokota and Kinnick (Recap)
10/21-22 at Asia Pacific Invitational at Urayasu-shi Sogo Park
  • Boys place 3rd out of 10 teams on Day 1 (Recap)
  • Girls place 5th out of 9 teams on Day 1 (Recap)
  • Boys place 2nd out of 8 teams in Day 2 relay (Recap)
  • Girls place 4th out of 7 teams in Day 2 relay (Recap)
10/26 at Kanto Finals at Tama Hills
  • Boys place 5th out of 8 scoring teams (Recap)
  • Girls place 7th out of 8 scoring teams (Recap)

Middle School Cross Country

Coaches

Nate Rudd (head) and Craig Eby (assistant)

Record

Boys' Team: 4-5, 6th place at Kanto Finals
Girls' Team: Not enough runners to score

Meet Schedule

9/7 at Tama Hills
  • Boys win 15-50 against YIS (forfeit) (Recap)
9/14 at Tama Hills (Recap)
  • Boys win 20-35 against St. Maur
  • Boys win 15-50 against NIS
  • Boys win 15-50 against Zama
9/21 at Tama Hills (Recap)
  • Boys lose 18-44 against Yokota
9/28 at Tama Hills (Recap)
  • Boys lose 26-30 against KIST
  • Boys lose 18-41 against St. Mary's
10/5 at Tama Hills (Recap)
  • Boys lose 18-43 against ASIJ
  • Boys lose 15-48 against Yokosuka
10/26 at Kanto Finals at Tama Hills (Recap)
  • Boys place 6th out of 7 scoring teams

Middle School Girls' Volleyball

Coaches

Erika Mine (A Team), Marian Mine (B Team), Annabelle Deakin (C Team)

Record

A Team: 3-7, 3rd place at A Team Tournament
B Team: 4-6
C Team: 3-3

Match Schedule

9/7 at ISSH (Recap)
  • A Team loses 2-1 (25-23, 21-25, 4-15)
  • B Team loses 2-1 (19-25, 25-17, 13-15)
  • C Team wins 2-0 (25-19, 25-21)
9/14 at YIS (Recap)
  • A Team loses 2-0 (14-25, 23-25)
  • B Team wins 2-0 (25-23, 25-11)
  • C Team wins 2-0 (25-21, 25-13)
9/21 vs. TIS
  • B Team loses 2-0 (22-25, 7-25)
9/28 at NIS (Recap)
  • A Team loses 2-0 (14-25, 10-25)
  • B Team loses 2-1 (25-22, 19-25, 14-16)
  • C Team wins 2-1 (19-25, 25-21, 17-15)
10/2 vs. Aoba B (Recap)
  • B Team wins 2-1
10/3 vs. BST B and C (Recap)
  • B Team loses 2-0
  • C Team loses 2-0
10/5 vs. Seisen and Yokota clubs
  • A Team loses 2-0 against Seisen, wins 2-0 against Yokota
  • B Team loses 2-0 against Seisen, wins 2-0 against Yokota
  • C Team loses 2-0 against Seisen, loses 2-0 against Yokota
10/19 vs. ASIJ and St. Maur A and B
  • A Team loses 2-1 against ASIJ, wins 2-1 against St. Maur
  • B Team loses 2-0 against ASIJ, wins 2-0 against ASIJ
10/26 at B and C Team Jamboree at ASIJ
11/2 at A Team Tournament at ISSH and NIS (Recap)
  • A Team wins 2-1 against Seisen, loses 2-0 against NIS and loses 2-0 against ISSH, finishes 4th place

Middle School Soccer

Coach

Charles Smoker

Record

A Team: 3-5-1, 4th place at A Team Tournament
B Team: 1-3

Match Schedule

9/7 at BST (Recap)
  • A Team ties 2-2
  • B Team loses 10-3
9/14 at St. Mary's (Recap)
  • A Team loses 5-1
  • B Team loses 5-2
9/17 at KIST (A Team only)
9/21 vs. Aoba (A Team only)
9/28 vs. St. Maur and NIS (Recap)
  • A Team wins 10-3 against NIS A Team
  • A Team wins 11-1 against St. Maur A Team
  • B Team wins 4-1 against St. Maur B Team
10/26 at ASIJ (Recap)
  • A Team loses 5-0
  • B Team loses 6-5
11/2 at A Team Tournament at ASIJ (Recap)
  • A Team loses 3-1 against ASIJ
  • A Team loses against KIST in penalty kicks (4-4 score in regulation, 3-0 in penalty kicks), finishes 4th place

High School Boys' Soccer

High School Girls' Soccer

High School Track and Field

Middle School Track and Field

Middle School Girls' Basketball

Apply to CAJ